مهسا ژینا امینی

یک سال گذشت

 ۱۴۰۲/۰۶۵

به نام مهسا ژینا امینی که نامش رمز آزادی شد 

یک سال از قتل دلخراش مهسا/ژینا امینی به دست پلیس گشت ارشاد ایران می­‌گذرد. سالی که از دست رفتن جان‌های بی‌گناه بسیاری همچون نیکا، سارینا، کیان، مهرشاد، و خدانور را به چشم خود دیده است؛ جان‌های جوانی که تنها گناهشان آرزوی رسیدن به آزادی بود. در سالی که گذشت هزاران نفر رنج زندان و شکنجه‌های بی‌رحمانه را متحمل شدند. برخی با اتهامات واهی و بر اساس اعترافات اجباری و دروغین به اعدام محکوم شدند. فراموش نخواهیم کرد که چگونه پس از گذشت یک سال جواد روحی در حالی که با محاکمه‌ای نمایشی در زندان به سر می‌برد پس از تحمل شکنجه‌های وحشتناک کشته شد.

سالی که گذشت داغ‌های جانسوزی همچون محمدمهدی کرمی، سید محمد حسینی، محسن شکاری، مجیدرضا رهنورد، مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی را بر دل دارد. جوانانی که شجاعانه و تا آخرین لحظه به اعتقاد خود پایبند ماندند و ما را با غم مرگ‌ نابهنگام، وحشیانه و غیرانسانی خود تنها گذاشتند. و چه جان‌های بسیار دیگری که همچنان در خطر هستند. اما ما می‌دانیم و خود می‌دانند که این برخورد‌ها تنها لباسی مبدل برای پوشاندن  لرزه‌ای است که جوانان ایران همچون توماج صالحی و سپیده قلیان بر جان آن‌ها انداخته‌اند؛ همان آزاد زنان و مردانی  که با شجاعت خود شعله انقلاب را روشن نگه داشته‌اند.

جنایات هولناک این رژیم ستمگر علیه بشریت به اینجا ختم نمی‌شود. کور کردن عمدی افراد از طریق تیراندازی‌های مستقیم، اعمال خشونت علیه زنان با تیراندازی به اندام تناسلی آن‌ها و استفاده از ادوات نظامی  تهاجمی در مناطق کردستان و بلوچستان برای خاموش کردن اعتراضات مسالمت‌آمیز، و جنایات گسترده علیه گروه‌های قومی، تنها بخش کوچکی از اقدامات بی رحمانه‌ای است که این رژیم سفاک با هدف ایجاد ترس در بین هواداران آزادی و عدالت مرتکب می‌شود.

جمهوری اسلامی حتی از ادامه جنایات خود در محیط‌های علمی و دانشگاهی نیز هیچ شرمی نشان نداده است. این رژیم با حمله‌ی شیمیایی به مدارس  دختران جوان، نفوذ به دانشگاه‌ها و دستگیری گروهی دانشجویان یا اعمال مجازات‌های انضباطی برای آن‌ها، تعلیق دانشگاهیان و اخراج اساتیدی که علیه فساد و ظلم موجود خاموش نماندند روز به روز چهره واقعی خود را نمایان‌تر کرده است. این رژیم در ادامه‌ی این سرکوب‌ها، با ایجاد سلسله‌ای از مقررات سختگیرانه انضباطی در دانشگاه‌ها تلاش کرده است تا بیش از گذشته دستان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را برای اقدامات بی‌شرمانه خود باز بگذارد. اقداماتی که همگی بر خلاف اصول اساسی حقوق بشر، آموزش و پرورش و آزادی فکری است.

حال با نزدیک شدن به ۲۵ شهریور، جمهوری اسلامی با خیال خام خاموش کردن هرگونه تجدید حیات احتمالی این جنبش مترقی، دستگیری و آزار خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات ۱۴۰۱ را افزایش داده است. اما در پاسخ، ایرانیان متحدتر از همیشه هستند. ما شاهد ایستادگی تزلزل ناپذیر زنانمان هستیم که با سرپیچی از قوانین حجاب اجباری، شجاعانه در برابر سرکوب و ظلم ایستادگی می‌کنند. ما شاهد هستیم که چگونه همبستگی قوی بین دانشگاهیان، آن‌ها را به حمایت از یکدیگر سوق می‌دهد.

در همبستگی با مردم ایران، ما دانشگاهیان و فعالان حقوق بشر ایرانی در"دانشگاهیان ایرانی برای آزادی"، "کانون بین المللی دانشگاهیان ایرانی"، و "ما دانشجویان ایرانی هستیم" خود را به تلاش برای دست یافتن به آزادی متعهد می‌دانیم. ما در کنار هم ایستاده‌ایم و به دنبال تحقق دموکراسی در ایران، آزادی انتخاب و بیان برای همه‌ی مردم ایران، حفظ محیط زیست طبیعی ایران، و از بین بردن تبعیض و بی‌عدالتی در همه‌ی اشکال آن هستیم. ما به انعکاس فریاد ایرانیان برای تغییر ادامه خواهیم داد و تا همیشه فداکاری‌های صورت گرفته در راه مبارزه برای رسیدن به آزادی را از یاد نخواهیم برد.

زن، زندگی، آزادی