PS752 Memorial

در همبستگی با قربانیان پرواز اوکراینی «پی‌‌اس 752» ...

سه سال پیش در ۱۸ام دی ماه ۱۳۹۸، پرواز مسافربری اوکراینی PS752 تنها سه دقیقه پس از بلند شدن از فرودگاه امام خمینی تهران، با دو موشک سپاه پاسداران توسط جمهوری اسلامی سرنگون شد و ۱۷۷ انسان بی‌گناه به طرز وحشیانه‌ای کشته شدند. در میان مسافران این پرواز، شهروندان کشورهای ایران، کانادا، اوکراین، انگلیس، افغانستان و سوئد حضور داشتند که بسیاری از آن‌ها دانشجویان ایرانی خارج از کشور بودند. هر سانحه‌ی هوایی، آزردگی خاطر و رنج بسیاری به همراه دارد؛ اما اتفاقی که در آن سحرگاه شوم افتاد، ایرانیانی را که در داخل ایران یا به دور از عزیزانشان در خارج از ایران زندگی می‌کنند، تحت تأثیر قرار داد و در نتیجه‌ی آن، استیصال، ترس و ناامیدی بخشی از زندگی روزمره‌مان شد.

ما امروز، با وجود انتشار گزارش نهایی بررسی ایمنی از سوی جمهوری اسلامی که در آن علت سقوط پرواز PS752، خطای واحد پدافند هوایی در شناسایی هواپیمای B737 به عنوان یک تهدید ذکر شده است، نگرانی عمیق خود را از نبود دلایل و مدارک شفاف و قانع‌کننده اعلام می‌کنیم. قوه قضائیه ایران علیرغم تمام اطلاعاتی که در دست دارد، حاضر به شناسایی مجرمان نشده و در سه سال گذشته تنها به اتلاف وقت بسنده کرده است. علاوه بر این، نبود تحقیقات بین المللی مستقل این باور را بیش از پیش تقویت می‌کند که انهدام هواپیما عمدی بوده و به عنوان راهی برای انحراف  اذهان و اجتناب از درگیری در منطقه صورت گرفته است. 

ما مطابق با قوانین بین المللی، جمهوری اسلامی را مسئول سرنگونی PS752 و سایر اقدامات ناعادلانه از جمله محاکمه‌های فرمایشی در طول ۴۴ سال گذشته می‌دانیم. در دادگاه‌های برپا شده توسط رژیم، افراد بی‌گناه با اتهام‌های واهی همچون محاربه، به سخت‌ترین مجازات‌ها از جمله مرگ محکوم می‌شوند. در همین راستا، گروه دانشگاهیان ایرانی برای آزادی، از جامعه بین‌المللی می‌خواهد که این رژیم را برای نقض فاحش و سازمان یافته حقوق بشر و جنایت‌های وحشیانه‌اش پاسخگو کند.

در زمان نوشتن این بیانیه، خانواده‌ها و دوستان قربانیان همچنان در غم و اندوه به سر می‌برند. ما خود را در سوگ آن‌ها شریک می‌دانیم و در کنار تمامی کسانی که در داخل و خارج از کشور از حقوق بشر دفاع می‌کنند، ایستاده‌ایم. گرفتن جان‌های بی‌گناه به واسطه اعمال شریرانه رژیم، نه بخشیده و نه فراموش می‌شود و ما بر تعهد خود در انعکاس صدای مردم دلیر ایران و حمایت از تمامی قربانیان این برهه دردناک و غم‌انگیز، تأکید می‌کنیم. 

ژن، ژیان، ئازادی

زن، زندگی، آزادی